- Cone Bearing
- 10 1/2 in Inside Diameter
- 2 1/4 in Cone Width
| Load Center | 0.2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 2 1/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 335000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 11.06 |
| I.D. | 10 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 153000 lbf |
| Factor | 1.67 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 11.22 |
| Weight | 50.574 LB |
| EAN or UPC | 4547359098815 |

