- Cone Bearing
- 1.811 in Inside Diameter
- 0.709 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 2.24 |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 11500 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Factor | 1.49 |
| I.D. | 1.811 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 2.01 |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| Origin | Cones |
| Load Center | -0.634 in |
| Cone Width | 0.709 in |
| Weight | 0.463 LB |
| EAN or UPC | 4547359482362 |

