- Cone Bearing
- 16 in Inside Diameter
- 3 5/16 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 16 in |
| Bearing Type | Cone |
| Cone Width | 3 5/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 83.335 LB |
| EAN or UPC | 4547359888195 |

