- Cone Bearing
- 1 1/4 in Inside Diameter
- 0.728 in Cone Width
| Cone Width | 0.728 in |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -0.11 in |
| Bearing Type | Cone |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359482607 |

