- Cone & Cup Bearing
- 1 1/4 in Inside Diameter
- 2.328 in Outside Diameter
- 0.728 in Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 2.2 |
| Enclosure | Open |
| Width Across Cups | 0.625 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 2.05 |
| Cone No. | LM67045 |
| Inside Fillet Radius | 0.08 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup No. | LM67010 |
| Inner Ring Width | 0.728 in |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Load Center | -0.11 in |
| No. of Rows | 1 |
| Fillet Radius | 0.05 in |
| Outer Ring Width | 0.465 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 2.328 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 4547359482614 |

