- Cone & Cup Bearing
- 18 in Inside Diameter
- 23.75 in Outside Diameter
- 3 3/8 in Width
| Tolerance | Class 4 |
| No. of Rows | 1 |
| I.D. | 18 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| O.D. | 23.75 in |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 785000 lbf |
| Factor | 1.32 |
| Load Center | 1.2 in |
| Inner Ring Width | 3 5/16 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 18.35 |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 23.11 |
| Dynamic Load Rating | 335000 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cup No. | LM770910 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 19.13 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 23.43 |
| Cone No. | LM770949 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Outer Ring Width | 2 3/8 in |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Width Across Cups | 3 |
| Weight | 133.353 LB |
| EAN or UPC | 4547359794366 |

