- Cup Bearing
- 17.996 in Outside Diameter
- 1 7/8 in Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 17.44 |
| Bearing Type | Cup |
| Bearing Width | 2 11/16 in |
| Cup Width | 1 7/8 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 16.65 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Weight | 20.701 LB |
| EAN or UPC | 4547359660555 |

