- Cone Bearing
- 13 1/2 in Inside Diameter
- 2 1/2 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 2 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Static Load Rating [Max] | 445000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 14.29 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | 2.22 in |
| I.D. | 13 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 14.45 |
| Dynamic Load Rating | 183000 lbf |
| Factor | 0.84 |
| Bearing Type | Cone |
| Weight | 43.651 LB |
| EAN or UPC | 4547359660562 |

