- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID
- 80 mm OD
- 16 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs & Blind Dowel Hole in Outer Ring O.D.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Dynamic Load Rating | 38300 N |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Composite Steel |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Precision Level | Standard |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Capacity | Standard |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Static Load Rating [Max] | 47200 N |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Weight | 0.483 LB |
| EAN or UPC | 4547359487503 |

