- Cone Bearing
- 2 1/2 in Inside Diameter
- 1.02 in Cone Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -0.23 in |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 1.02 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.361 LB |
| EAN or UPC | 4547359487626 |

