- Cone & Cup Bearing
- 1.56 in Inside Diameter
- 2 7/8 in Outside Diameter
- 1.01 in Width
| Static Load Rating [Max] | 17900 lbf |
| No. of Rows | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inside Fillet Radius | 0.03 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | M201047S |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Outer Ring Width | 0.84 in |
| Factor | 1.80 |
| Load Center | -0.23 in |
| O.D. | 2.875 in |
| Inner Ring Width | 0.87 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cup No. | M201011PX1 |
| I.D. | 1.56 in |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Width Across Cups | 1.01 |
| Fillet Radius | 0.09 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Special |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359653199 |

