- Cone Bearing
- 8 11/16 in Inside Diameter
- 2 7/16 in Cone Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | -0.18 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 9.25 |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Cone |
| Dynamic Load Rating | 150000 lbf |
| I.D. | 8 11/16 in |
| Factor | 1.80 |
| Cone Width | 2.4375 in |
| Static Load Rating [Max] | 305000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 9.65 |
| Weight | 39.564 LB |
| EAN or UPC | 4547359110722 |

