- Cone Bearing
- 10 1/8 in Inside Diameter
- 2 1/4 in Cone Width
| Factor | 1.73 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.420 in |
| Origin | Cones |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 320000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 11.38 |
| Dynamic Load Rating | 148000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 10.59 |
| Bore Type | Round Bore |
| Load Center | 0.1 in |
| Cone Width | 2.25 in |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 10 1/8 in |
| Weight | 45.812 LB |
| EAN or UPC | 4547359111200 |

