- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID
- 85 mm OD
- 30 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Dynamic Load Rating | 94300 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Opened End |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Static Load Rating [Max] | 121000 N |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| O.D. | 85 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Composite Steel |
| Precision Level | Standard |
| Weight | 1.292 LB |
| EAN or UPC | 4547359111330 |

