- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID
- 100 mm OD
- 33 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| I.D. | 55 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 156000 N |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 114000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Opened End |
| Precision Level | Standard |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Cage Material | X Bar Composite Steel |
| Capacity | Standard |
| Weight | 1.878 LB |
| EAN or UPC | 4547359489293 |

