- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID
- 110 mm OD
- 37 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs
| Capacity | Standard |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 149000 N |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Cage Material | Composite Steel |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Precision Level | Standard |
| I.D. | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 196000 N |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| End Type | Opened End |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Weight | 2.56 LB |
| EAN or UPC | 4547359111439 |

