- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID
- 140 mm OD
- 45 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs
| Fillet Radius | 3 mm |
| Dynamic Load Rating | 216000 N |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Cage Material | X Bar Composite Steel |
| End Type | Opened End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 309000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Precision Level | Standard |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 140 mm |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Capacity | Standard |
| I.D. | 80 mm |
| Weight | 4.78 LB |
| EAN or UPC | 4547359489347 |

