- Cone Bearing
- 6 1/2 in Inside Diameter
- 1.732 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 85500 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 6.97 |
| Cone Width | 1.732 in |
| Static Load Rating [Max] | 162000 lbf |
| I.D. | 6 1/2 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | 0.06 in |
| Factor | 1.53 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 6.81 |
| Weight | 18.29 LB |
| EAN or UPC | 4547359489446 |

