- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- 2 1/4 in Inside Diameter
- 3 in Outside Diameter
- 1 1/2 in Width
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.049/0.03 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 18800 lbf |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| I.D. | 2 1/4 in |
| Roller Type | Needle |
| Static Load Rating [Max] | 32000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4700 rpm |
| Inscribed Circle Dia. | 2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| O.D. | 3 in |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Weight | 0.969 LB |
| EAN or UPC | 4547359103700 |

