- Two Ribbed Inner Ring (U)
| Bearing Design | w/o Outer Ring |
| Capacity | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| End Type | Opened End |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 242000 N |
| O.D. | 215 mm |
| Inner Ring O.D. | 7.3 in |
| Outer Ring Inner Diameter | 8.459 in |
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring (U) |
| Precision Level | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 291400 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance, Normal |
| I.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Weight | 4.365 LB |
| EAN or UPC | 4547359104882 |

