- Two Ribbed Inner Ring (U)
| Inner Ring O.D. | 2.38 in |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance, Normal |
| Radial Internal Clearance | CN |
| I.D. | 50 mm |
| End Type | Opened End |
| Static Load Rating [Max] | 68100 N |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | w/o Outer Ring |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 58700 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Inner Diameter | 3.132 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Level | Standard |
| Capacity | Standard |
| Inner Ring | Unground Rib O.D. (F) |
| Weight | 0.745 LB |
| EAN or UPC | 4547359105155 |

