- Spherical Roller Bearing
- Tapered Bore
- 140 mm Inside Diameter
- 250 mm Outside Diameter
- 88 mm Width
| O.D. | 250 mm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 88 mm |
| Oil Groove Width | 11 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Ring Modification | Relube |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 227000 lbf |
| Inner Ring Width | 88 mm |
| Dynamic Load Rating | 205000 lbf |
| I.D. | 140 mm |
| Cage Type | Pressed |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Limiting Speed - Grease | 1100 rpm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Cage Material | Steel |
| Material | Through Hardened Steel |
| Weight | 6.35 LB |
| EAN or UPC | 4547359804188 |

