- Single Row
- Tapered Bore
- 80 mm Inside Diameter
- 125 mm Outside Diameter
- 22 mm Width
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | ISO Class 4 |
| Limiting Speed - Grease | 5700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 20300 lbf |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Dynamic Load Rating | 16300 lbf |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Radial Internal Clearance | C1NA |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Outer Ring Inner Diameter | 113.5 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Outer Ring | Plain Outer Ring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Weight | 2.105 LB |
| EAN or UPC | 4547359149548 |

