- Cone Bearing
- 5 3/8 in Inside Diameter
- 1 11/16 in Cone Width
| Cone Width | 1.6875 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| I.D. | 5 3/8 in |
| Weight | 5.247 LB |
| EAN or UPC | 4547359888553 |

