- Machined Bearing w/ Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- Round Bore
- 17 mm Inside Diameter
- 30 mm Outside Diameter
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Limiting Speed | 18000 rpm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 3300 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 2520 lbf |
| I.D. | 17 mm |
| Bearing Design | Machined Bearing w/ Inner Ring |
| O.D. | 30 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring O.D. | 22 mm |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Weight | 1.243 LB |
| EAN or UPC | 4547359113075 |

