- Non-Adjustable Bearing
- 2 7/8 in Inside Diameter
- 5 in Outside Diameter
- 3 3/16 in Width
| Inner Ring Width | 3 3/16 in |
| Dynamic Load Rating | 67000 lbf |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 2 9/16 in |
| Cone No. | NA567 |
| Cup No. | 563DC3 |
| I.D. | 2 7/8 in |
| O.D. | 5 in |
| Static Load Rating [Max] | 102000 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 2 |
| Bearing Type | Non-Adjustable |
| Inside Fillet Radius | 0.27 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Tolerance | Class 4 |
| Weight | 8.488 LB |
| EAN or UPC | 4547359653212 |

