- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 155 mm Inside Diameter
- 180 mm Outside Diameter
- 32 mm Width
| O.D. | 180 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 56500 lbf |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 155 mm |
| Limiting Speed | 2600 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 25600 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inscribed Circle Dia. | 155 |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.068/0.043 mm |
| Roller Type | Needle |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Weight | 1.243 LB |
| EAN or UPC | 4547359127638 |

