- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 45 mm Inside Diameter
- 55 mm Outside Diameter
- 30 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Static Load Rating [Max] | 19200 lbf |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.041/0.025 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Roller Type | Needle |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Dynamic Load Rating | 9200 lbf |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 55 mm |
| Inscribed Circle Dia. | 45 |
| Weight | 0.306 LB |
| EAN or UPC | 4547359128802 |

