- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 37 mm Inside Diameter
- 52 mm Outside Diameter
- 22 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 9200 lbf |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Roller Type | Needle |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 37 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Dynamic Load Rating | 5900 lbf |
| O.D. | 52 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inscribed Circle Dia. | 37 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 1.243 LB |
| EAN or UPC | 4547359125429 |

