- Double Row
- Round Bore
- 40 mm Inside Diameter
- 68 mm Outside Diameter
- 21 mm Width
| O.D. | 68 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9700 rpm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Outer Ring Inner Diameter | 61 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 12500 lbf |
| Radial Internal Clearance | C1NA |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | ISO Class 4 |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Weight | 0.677 LB |
| EAN or UPC | 4547359130010 |

