- Double Row
- Tapered Bore
- 130 mm Inside Diameter
- 200 mm Outside Diameter
- 52 mm Width
| Fillet Radius | 2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 107000 lbf |
| O.D. | 200 mm |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance | C1NA |
| Inner Ring Width | 52 mm |
| Precision Level | ISO Class 5 |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3100 rpm |
| Outer Ring Width | 52 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 64000 lbf |
| Outer Ring Inner Diameter | 182 mm |
| Weight | 12.597 LB |
| EAN or UPC | 4547359132250 |

