- Double Row
- Round Bore
- 190 mm Inside Diameter
- 260 mm Outside Diameter
- 69 mm Width
| I.D. | 190 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 260 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C0NA |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Precision Level | ISO Class 5 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 232000 lbf |
| Inner Ring Width | 69 mm |
| Inner Ring O.D. | 212 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 107000 lbf |
| Outer Ring Width | 69 mm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Weight | 22.928 LB |
| EAN or UPC | 4550253041870 |

