- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 265 mm Inside Diameter
- 300 mm Outside Diameter
- 60 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| Inscribed Circle Dia. | 265 |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 81000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Roller Type | Needle |
| O.D. | 300 mm |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.088/0.056 mm |
| I.D. | 265 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Limiting Speed | 1500 rpm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 243000 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 11.905 LB |
| EAN or UPC | 4547359171150 |

