- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 305 mm Inside Diameter
- 350 mm Outside Diameter
- 69 mm Width
| O.D. | 350 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Dynamic Load Rating | 102000 lbf |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Fillet Radius | 2 mm |
| I.D. | 305 mm |
| Roller Type | Needle |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.088/0.056 mm |
| Limiting Speed - Grease | 850 rpm |
| Limiting Speed | 1300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 292000 lbf |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Inscribed Circle Dia. | 305 |
| Weight | 20.503 LB |
| EAN or UPC | 4547359171174 |

