- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 48 mm Inside Diameter
- 62 mm Outside Diameter
- 22 mm Width
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.041/0.025 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 48 mm |
| Dynamic Load Rating | 6250 lbf |
| O.D. | 62 mm |
| Inscribed Circle Dia. | 48 |
| Limiting Speed - Grease | 4200 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 12000 lbf |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Roller Type | Needle |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Weight | 1.063 LB |
| EAN or UPC | 4547359171778 |

