- Clearance Adjustable w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 63 mm Inside Diameter
- 80 mm Outside Diameter
- 25 mm Width
| I.D. | 63 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Limiting Speed | 6500 rpm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Static Load Rating [Max] | 14700 lbf |
| Inscribed Circle Dia. | 63 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 7400 lbf |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Roller Type | Needle |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 80 mm |
| Weight | 0.467 LB |
| EAN or UPC | 4547359171945 |

