- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 35 mm Inside Diameter
- 47 mm Outside Diameter
- 23 mm Width
| O.D. | 47 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 10900 lbf |
| Dynamic Load Rating | 7300 lbf |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.041/0.025 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| Inscribed Circle Dia. | 35 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Roller Type | Needle |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.226 LB |
| EAN or UPC | 4547359172522 |

