- Machined Bearing w/o Inner Ring Bearing Design
- Single Row
- 52 mm Inside Diameter
- 68 mm Outside Diameter
- 30 mm Width
features
- Without inner rings
- Inch and metric
- Ground raceways with ribs
- Cage guided rollers
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 22700 lbf |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| I.D. | 52 mm |
| Bearing Design | Machined Bearing w/o Inner Ring |
| O.D. | 68 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inscribed Circle Diameter Tolerance | 0.049/0.03 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Inscribed Circle Dia. | 52 |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Dynamic Load Rating | 12600 lbf |
| Roller Type | Needle |
| Weight | 0.615 LB |
| EAN or UPC | 4547359172591 |

