- Double Row
- Round Bore
- 40 mm Inside Diameter
- 68 mm Outside Diameter
- 38 mm Width
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Snap Ring Width | 2 |
| O.D. | 68 mm |
| Chamfer Size | 0.8 |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Groove Position | 26 |
| Static Load Rating [Max] | 26100 lbf |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Inner Ring Rib O.D. | 51 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Chamfer | 30 ° |
| Dynamic Load Rating | 17900 lbf |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring O.D. | 71.8 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Distance Between Snap Rings | 28 |
| Weight | 1.281 LB |
| EAN or UPC | 4547359185348 |

