- Tapered Double Outer Bearing
- 16 3/8 in Inside Diameter
- 23.252 in Outside Diameter
- 9.701 in Width
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Tolerance | Class 4 |
| Outer Ring Width | 7.627 in |
| Dynamic Load Rating | 515000 lbf |
| Inner Ring Width | 4 1/2 in |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Cup No. | M268710CDG2 |
| Factor | 1.80 |
| Bore Type | Round Bore |
| No. of Rows | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Static Load Rating [Max] | 1.18e+006 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 16 3/8 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 23.252 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone No. | M268749 |
| Weight | 452.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359901085 |

