- Tapered Double Outer Bearing
- 9 in Inside Diameter
- 19 1/4 in Outside Diameter
- 10 in Width
| Static Load Rating [Max] | 1.02e+006 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| I.D. | 9 in |
| Factor | 1.07 |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| O.D. | 19.25 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 10 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 6 in |
| Dynamic Load Rating | 605000 lbf |
| No. of Rows | 2 |
| Cone No. | HH949549 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cup No. | HH949510DG2 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 454.152 LB |
| EAN or UPC | 4547359792065 |

