- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 3/4 in Shaft Diameter
- 7 19/32 in Housing Length
- 2 31/32 in Overall Width
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 0.875 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | F214D1 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.189 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Circle Dia. | 5.984 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Shaft Dia. | 2.75 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Overall Width | 2 31/32 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Limiting Speed | 2300 rpm |
| Housing Length | 7 19/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.984 in |
| Bearing Insert | UC214-212D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 9900 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Series | UCF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 14.235 LB |
| EAN or UPC | 4547359218848 |

