- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 3 1/2 in Shaft Diameter
- 9 1/4 in Housing Length
- 3.797 in Overall Width
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Setscrew locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Housing No. | F218D1 |
| Shaft Dia. | 3.5 in |
| Static Load Rating [Max] | 16100 lbf |
| Series | UCF |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Limiting Speed | 1700 rpm |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Flange Thickness | 15/16 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.563 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 3.78 in |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Bolt Hole Spacing | 6 23/64 in, 7.359 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 21600 lbf |
| Overall Width | 3.797 in |
| Bolt Size | 3/4 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 9 1/4 in |
| Housing Height | 9 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bolt Hole Size | 29/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 7.359 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 9 1/4 in |
| Bearing Insert | UC218-308D1 |
| Weight | 25.067 LB |
| EAN or UPC | 4547359219029 |

