- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 15/16 in Shaft Diameter
- 6 7/8 in Housing Length
- 2 41/64 in Overall Width
| Bolt Hole Size | 29/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 8650 lbf |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Series | UCF |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.866 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Limiting Speed | 2800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Length Through Bore | 2.402 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bearing Insert | UC310-115D1 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 6 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 2 41/64 in |
| Housing No. | F310D1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Hole Spacing | 5 13/64 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 5.203 in |
| Weight | 10.009 LB |
| EAN or UPC | 4547359502428 |

