- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 3/16 in Shaft Diameter
- 7 9/32 in Housing Length
- 2 51/64 in Overall Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Length | 7 9/32 in |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.598 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 33/64 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 10100 lbf |
| Bearing Insert | UC311-203D1 |
| Limiting Speed | 2600 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5.516 in |
| Flange Thickness | 25/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 2 51/64 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | UCF |
| Dynamic Load Rating | 16100 lbf |
| Housing No. | F311D1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.984 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 29/32 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Weight | 12.236 LB |
| EAN or UPC | 4547359219289 |

