- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 7/16 in Shaft Diameter
- 7 11/16 in Housing Length
- 3 5/64 in Overall Width
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Series | UCF |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 18400 lbf |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 11700 lbf |
| Limiting Speed | 2400 rpm |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 7 11/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Size | 29/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.906 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | F312D1 |
| Bearing Insert | UC312-207D1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 5 29/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Length Through Bore | 2.795 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.024 in |
| Overall Width | 3 5/64 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 14.33 LB |
| EAN or UPC | 4547359219326 |

