- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 3 15/16 in Shaft Diameter
- 11 1/32 in Housing Length
- 4 59/64 in Overall Width
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 4.252 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | UCF |
| Bolt Hole Size | 1 3/8 in |
| Limiting Speed | 1500 rpm |
| Housing No. | F320D1 |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Circle Dia. | 8 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Center Of Bearing From End | 1.734 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.654 in |
| Shaft Dia. | 3.9375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 11 1/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Insert | UC320-315D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Overall Width | 4 59/64 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 31500 lbf |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 1 3/16 in |
| Weight | 57.761 LB |
| EAN or UPC | 4547359219661 |

