- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 7/8 in Shaft Diameter
- 6 1/2 in Housing Length
- 2 5/32 in Overall Width
| Nose Diameter | 4.331 in |
| Bearing Insert | UC210-114D1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Housing Height | 6 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | FC210D1 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Shaft Dia. | 1.875 in |
| Series | UCFC |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 2.032 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Nose Width | 0.472 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center Of Bearing From End | 0.390625 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 5 7/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Overall Width | 2 5/32 in |
| Weight | 7.16 LB |
| EAN or UPC | 4547359734133 |

