- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 3/16 in Shaft Diameter
- 7 9/32 in Housing Length
- 2 19/64 in Overall Width
| End Type | Open End |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.874 in |
| Housing Height | 7 9/32 in |
| Housing No. | FC211D1 |
| Center Of Bearing From End | 0.515625 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 6550 lbf |
| Series | UCFC |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Length Through Bore | 2.189 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 29/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | UC211-203D1 |
| Nose Diameter | 4.921 in |
| Housing Length | 7 9/32 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Nose Width | 0.472 |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2 19/64 in |
| Limiting Speed | 2900 rpm |
| Weight | 9.303 LB |
| EAN or UPC | 4547359213706 |

