- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 3-Bolt Flange
- 12 mm Shaft Diameter
- 110 mm Housing Length
- 33.3 mm Overall Width
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Length Through Bore | 31 mm |
| Shaft Dia. | 12 mm |
| Housing No. | FH204D1 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 32 mm, 1 17/64 in |
| Bolt Size | 5/16 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 12.7 mm |
| Dynamic Load Rating | 2880 lbf |
| End Type | Open End |
| Center Of Bearing From End | 15 |
| Flange Thickness | 13 mm |
| Housing Length | 110 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | Ucfh |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Overall Width | 33.3 mm |
| Bolt Hole Size | 10 mm |
| Housing Width | 4 11/32 in |
| Housing Height | 62 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1500 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 3-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Circle Dia. | 1 17/64 in |
| Bearing Insert | UC201D1 |
| Weight | 1.43 LB |
| EAN or UPC | 4547359000870 |

